Harmonogram
Takie Malutkie pracuje 5 dni w tygodniu (pon. – pt.) w godzinach 7:30 – 17:00. Działamy przez cały rok we wszystkie dni robocze.
Zapraszamy dzieci od 2,5 do 6 lat.
Zabawa
Wiemy, że dzieci potrafią samodzielnie wybierać to, co chcą robić. Wierzymy, że to właśnie te wybory są najlepsze dla ich rozwoju. Dlatego najistotniejszym czasem jest ten, w którym niczego dzieciakom nie narzucamy, ale chętnie dajemy się zaprosić do wspólnych zabaw. Czy to w salach, czy na zewnątrz – każde miejsce jest wspaniałe do realizowania dziecięcych pomysłów: budowanie z klocków, piaskowe kotlety w błotnej kuchni, namiot z koców w środku albo szałas pod krzakiem bzu. Dzieciom nie przeszkadza chłód ani wilgoć: każda pora roku to ciekawa przestrzeń dla wyobraźni.
Bezpieczeństwo
Balans między wolnością a bezpieczeństwem to orzech, którego chyba nie udało się zgryźć najwytrwalszym pedagogom. My czujemy, że jesteśmy blisko. Nasze dzieci biegają z patykami, noszą cegły i siadają w kałużach. Robią to pod czujnym i wspierającym okiem cioć, które zapewniają nie tylko bezpieczeństwo fizyczne, ale i emocjonalne. Bardzo dla nas ważnym aspektem jest komunikacja, zarówno ta od strony dorosłego, jak i ta dziejąca się pomiędzy dziećmi. Staramy się być w autentycznym kontakcie z drugim (tym mniejszym) człowiekiem bazując na komunikacji empatycznej i korzystając z metod Porozumienia Bez Przemocy.
Warsztaty
Warsztaty to codzienna porcja rozrywki, pracy czy też nauki (pewnie to samo każdy nazwie inaczej), w której dzieci, jeśli tylko chcą, mogą wziąć udział. Każdy dzień to warsztat z wybranej dziedziny: mamy zajęcia artystyczne, kulinarne, techniczne, przyrodnicze, muzyczne, matematyczne, polonistyczne i językowe. Wszystkie składają się z różnorodnych aktywności i zwykle cieszą się niezwykłym powodzeniem u przedszkolnej młodzieży.
Jedzenie
Żywność to ważny punkt naszej codzienności. Wybraliśmy dla naszych dzieci wyżywienie roślinne ze względów i zdrowotnych i środowiskowych. Razem gotujemy, pieczemy, siejemy zioła i warzywa i oczywiście razem jemy. Duużo i dobrze. Nasze przekąski to owoce, warzywa i orzechy, a do picia wszyscy mają wodę we własnych bidonach. Prowadzimy własną, przedszkolną kuchnię, w której niepodzielnie króluje ciocia Marzena i dba o najwyższą jakość produktów i finalnie dań, lądujących na talerzach dzieciaków. Staramy się używać jak największej ilości produktów z certyfikowanych upraw ekologicznych.
Środowisko
Takie Malutkie stara się minimalizować swój negatywny wpływ na środowisko. To jeden z ważniejszych elementów filozofii naszego przedszkola: dbanie o ten kawałek planety, który został nam użyczony. W związku z tym w Takim Malutkim zrezygnowaliśmy z produktów odzwierzęcych i staramy się wybierać lokalne i nieprzetworzone produkty, pijemy wodę z kranu (każdy ma swój bidon), nie używamy ręczników jednorazowych ani mokrych chusteczek, korzystamy tylko z naczyń wielorazowych, odpady organiczne kompostujemy i wykorzystujemy we własnym ogrodzie, unikamy używania plastiku, a podczas zajęć staramy się bazować na produktach noszących miano odpadów. Nasze przedszkole sprzątamy używając prostych środkach czyszczących takich jak soda oczyszczona czy ocet.
Przestrzeń
To, czym otaczamy się w naszej codzienności, jest dla nas na tyle ważne, że staraliśmy się zadbać, by przestrzeń Takiego Malutkiego Przedszkola była naturalna i przyjazna.
Przedszkole nasze to jasne, otwarte, niezagracone przestrzenie, to starannie dobrane drewniane zabawki, sprzęty i pomoce naukowe, to duża ilość roślin w doniczkach i donicach. Czerpiemy z wystroju wnętrz przedszkoli Mottessori i waldorfskich: tu biblioteczka z widocznymi okładkami książek, tam koszyk z patykami i szyszkami do zabawy. Wszystko jest na wyciągnięcie ręki na półkach opisanych fotografiami leżących tam rzeczy, by po skończonej zabawie każdy mógł samodzielnie posprzątać. Jedna z sal jest pracownią malarsko-warsztatową zwaną pieszczotliwie Salą Brudną, druga – a właściwie druga i trzecia, połączone dużymi, dwuskrzydłowymi drzwiami – to miejsce do zabaw, czytania, działań plastycznych i posiłków.