idea

wpis w: . | 0


W Takim Malutkim tworzymy społeczność, w której głos każdego człowieka – czy duży, czy mniejszy – jest ważny. Pracujemy z dziećmi w oparciu o relacje, gdzie uczymy się nawzajem wspierać, nazywać emocje i potrzeby. Spotykamy się na kręgach, podczas których każdy może zostać usłyszany oraz nauczyć się mówić o tym, co czuje. Taki sposób budowania grupy ufundowany jest na ideach Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia Bez Przemocy (NVC). Lubimy spędzać ze sobą czas, po prostu. Razem się bawić, rozmawiać, lepić kulki z błota czy malować pingwiny. Żyć obok siebie, ze sobą.Chcemy wspierać dzieci w ich codziennych wyborach; uważamy, że każdy, również mały, człowiek jest kompetentny i potrafi decydować o tym, czego w danej chwili potrzebuje. Dorośli dbają, by wybory dzieci nie wychodziły poza granice bezpieczeństwa – tu prym wiedzie tak ważna wśród naszych założeń empatia. Chcesz lać farbę na podłogę? Dobrze; chodź do Sali Brudnej, położymy kartki i będziesz malował tak, jak lubisz. Podążanie za dziećmi pozwala im nie tylko realizować własne cele i uczyć się tego, co akurat je zajmuje, ale też tworzyć przyjazną przestrzeń, gdzie każdy jest brany pod uwagę z tym, co akurat wnosi. Przytulony, gdy potrzebuje. Wysłuchany, kiedy chce o czyjś mówić. Spędzamy dużo czasu na swobodnej zabawie, gdzie poprzez kontakt z innymi dzieci nabywają kompetencje społeczne.

Zależy nam na byciu w naturze, doświadczaniu jej i obcowaniu ze światem w całej jego różnorodności. Każdego dnia jesteśmy więc przynajmniej przez 2 godziny na zewnątrz – na przedszkolnym podwórku, w parku, na spacerach. Jeździmy do lasów i na łąki, eksplorujemy bliższe i dalsze ekosystemy. Przyroda jest dla nas wielkim placem zabaw i polem do eksperymentów.

Dzieciom bardzo zależy na tym, by ich działania miały sens i cel – lubią gotować prawdziwe jedzenie, sprzątać; działać na rzecz grupy i wspólnie zdobywać nowe umiejętności. Nic przecież nie smakuje lepiej niż własnoręcznie ulepione kluski śląskie, a i w zagrabione z dbałością liście lepiej się wskakuje. Dbamy o to, by włączać tego typu działania w nasze przedszkolne zabawy i zajęcia.